2024. május 19., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1708
Köszi szépen! Én alakítgattam, építgettem. szegyenlos Nem túl nagy, de nem is tudnék olyan nagyot csinálni, amivel megelégednék. nevet Itt van még pár kép róla: Link Link
#1707
Nagyon szép sziklakert!
#1706
Szép Napot!
Ma volt egy kis idõm, csináltam néhány képet a fagy okozta károkról a kertben lévõ szõlõben. Sajnos a tél végi rügyvizsgálatom eredménye Link bejönni látszik. Az Otellónak semmi baja: Link Viszont a Cabernet lehangoló, lehet mondani, hogy 100%-os a kár: Link a rügyalapok teljesen feketék: Link Az idõsebb fás részeken is csak ott jön fattyúhajtás a rejtett rügyekbõl, ahol hótakaró alatt volt: Link Link Van egy fajta, amit nem tudok, hogy milyen, ennél a fõrügyek elfagytak, de az alapi rügyek kifakadtak: Link Amúgy a borostyán is elcsúnyult, a leveleinek a 90%-a megbarnult és lehullott a téli fagykár miatt, most kezd újakat hozni.
Körkép a kertbõl:
Permetezett kajszi: Link Permetezetlen (szomszédé): Link Virágzó õszi: Link Cseresznyefa: Link Sziklakert részlet: Link
#1705
Nekem is volt motorosom, a lehetséges hibák;
A tartályfedél jó tömít-e? Abba csatlakozik egy levegõ-csõ, lehet hogy alul és felül lecsúszott. A szélkamrától küld ez egy torlónyomást, hogy a szer gyorsabban haladjon ki a csap, és a végporlasztó rózsa felé.
A csapnál nincs szûrõ esetleg? A csutora végén is van egy 1-4 es átfolyó szab.csavar, müanyagból.Lehet hogy kicsit is elfordult a kettõ szám közé a rezgéstõl, észre sem veszed, és máris lezár.
Motor nélkül engesd kicsit a szert kifolyni, lefelé tartva. A Dithanénak van egy kis üllepedési hajlama, pláne ha mással is kevered.(folyékony lev.trágya, vagy egyéb folyékony észter, olaj.)
Másik, de ritka hiba; kilazult a granulátum-szórót lezáró két csavar, és szivárog a légcsigába a vegyszer.Félrenyel, és ez is lefékezi a szelet.
kacsint vidám
#1704
Tanácsot szeretnék kérni. Motoros háti permetezõm van és az a probléma jelentkezett hogy 2-3 méternél nem szór magasabbra. Tavaly is volt már ilyen egy-szer kétszer, de aztán megjavult magától. Tegnap is elõjött ez a dolog épp az utolsó adag szer kikeverése és kiszórásakor. A végén egy kicsit több szert tettem bele az utolsó adagba, 20 gramm helyett 28-at a por alaku Dithane-ból, ez lehet a gond? Valami eltömõdés? Vagy mi lehet a probléma?
#1703
Sziasztok!
Nemsokára virítani fog a jonadel almánk. Minden éven hol több, hol kevesebb bosszúságot okozó kártevõje egy kis bogár, mely a virágba petézik, majd a hamar kikelõ kukac összehúzza a szirmokat és szétrágja a termõt. Úgy vettem észre, hogy a korábban beporzódó virágok ússzák meg nagyobb eséllyel a kukackárt. Nemrég olvastam, hogy a szilvafa "megporzókat elvonó növénye" az almafának.
Nálunk az almafa mellett van egy csomó szilvafa, melyek hasonló idõben virítanak. Ez számomra sok mindent megmagyaráz.

A következõt fogom kipróbálni: rendszeresen híg mézes vizet fogok permetezni a kilyíló almafára, hátha több virág porzódik be és ússza meg a kukackárt.
#1702
Most keveredtem be az udvarról.Totál szélcsend, de komor fölhõk másznak fel délrõl. Megvan a permetezés, csak 3-5 óra szárazulat kell még,nehogy lemossa az esõke.
Nekem nincs most sárgabarackom, tudom az a legérzékenyebb a moníliára. Öszi Redhaven b. fám tavaly is szenvedett a fodrosodástól,és a nyár középen támadó levél lukasodástól, olyan mintha szitává lõnék a levelet, bronzosodik, majd lehull.Öszi-csercsi-szilva-dió-mogyoró-szõlõ-rózsa kapott most.
Na majd figyelem a következményt, egyenlõre nem kap többször, majd diónagyságban, a keleti-és tsa.gyüm molyok ellen. nevet
Szép napokat.
#1701
Megjelentek a Romus paradicsom elsõ hajtásai a konyhánk meleg mikroklímájának köszönhetõen. vidám
#1700
Itt van Floo-nak és Mindenkinek egy ép õszi hajtás. Azért holnap megy a védõ-permet.
Link
Ha nem látszik sárga, betört levél-vitorla, akkor még nincs baj. laza nevet
#1699
Én a Topsin-metil por alakú, tán Japán márkanévvel futó szert ismertem.

Na most megint elmentem a huncutka-kiszolgáló-pt.gép.eggyetkattanós boltba,( nem regisztrálja az eladást, csak azért kattyog, hogy tudjanak visszaadni a 100 Eurósból..he.. he..)

Na a viccet eltéve újra a Topas, és a Score mellett döntöttem. Az eladó is azt mondta, ez az elsõ a tesvér, a másik a bátyó, összetartoznak/ 10-12 liter/ vízhez.
Még nem látszik semmi levél-görbület, a ledoktorált eladó még azt is mondta, ha látszik a levél begörbülés, és a vöröses szín, az már a gomba "mérge" toxinja, amit közömbösíteni már nem lehet,holott lehet hogy a gombát, mint elsõdleges kártevõt, már elöltük.Az ilyen levelek sajnos menthetetlenül lehullanak,vagy mint kövér szivacsos ragyás levél tovább szívja le a tápanyagot. Le vele, és elégetni, vagy kukás autó. laza
( Lefotóztam pár növényt, de töltõdik az akku, mire letölthetem, padlón lett.)


#1698
A Topsin szabadforgalmú, jó hete vettem egy mezõgazdasági boltban.
#1697
Itt a száraz másfél hónap (03.01-04.10. között 25,3mm csapadék esett csupán) után nálam nem okoz gondot (a falu legmélyebb pontján igen), az ennyire jól átázott talajállapot nem rossz nyári elõjel.
Erre is gondoltam, továbbra is csapadékos, kissé az átlagtól hûvösebb nyarat látok elõre.
#1696
Hát Megérte várni,de jóból is megárt sok. nevet
"Nyárig nem kell locsolni" egy kicsit túlzás ilyenre még nem volt példa nálunk, májusban elég 1 hét száraz meleg és vége.... zivatar
2 hetente szívesen elfogadnék egy ilyen sekély ciklont. vidám
#1695
Ok! Felénk meg áll a víz az árkokban, elég lenne már. Múló tömör gyönyör; Sat 24 europa most:
Link
laza
#1694
Jutott azóta 56,7mm ebbõl a párját ritkító ciklonális mezõbõl...
Ez nagyon-nagyon kellett, talán egész nyárig nem kell locsolni.
#1693
Szeged csapadék adatsor:
Január
2009: 37mm
2010: 68mm
Február
2009: 21mm
2010: 64mm
Március
2009: 19mm
2010: 21mm
És a tavaly áprilisi 1 mm-t már tetemesen továbbszárnyaltuk, de ezt a csekély mennyiséget nem is volt nehéz.
Egyébként tavaly itt Szegeden júniusban kb. 1 hétig kialakult a bárikus mocsárhelyzet is, amikor 123mm esett. Akkor alig tudtuk szedni a kajszibarackot, folyton elsüppedt a létra. Sok piros paca elkapott...
Hogy idén mi lesz még nem tudni, de minél kevesebbet kelljen locsolni.nevet
#1692
Egyes délkeleti kollégák ezt máshogy látják laza
Egyébként tényleg legyen sok esõ, de közben meleg is legyen.
#1691
Hihetetlen mennyi esõ esik mostanában. A kert egy nagyobb részén még mindig nincs elültetve a krumpli, mivel saras, iszapos a talaj... De ami késik nem múlik.
Azért ez a csapadékos periódus májusban is kitarthatna.
#1690
Ja értem.
#1689
Félreértessz, a zelnicemeggyre mondtam, hogy legalább is a wikipédia szerint hívják ilyen sok módon.
#1688
Nem csak a wiki szerint.
Amúgy attól még a nép nevezheti így a zelnicét, több ilyen példa volt már, más növények esetében.
#1687
a wikipédia szerint...

A paradicsomra visszatérve, olvasom a Goldkrone fajtaleírásában, hogy: "Vetés: III. hónapban üvegházba, vagy IV. hónapban szabadföldbe, ha a talajhõmérséklet eléri a 15 fokot. Mélység 1-2 cm."
Viszont ebben a mélységben a talajhõmérséklet nagyjából úgy ingadozik, ahogyan a levegõé. Akkor ez azt jelenti, hogy akkor kell szabadföldbe vetni a magot, amikor a minimumhõmérsékletek nem mennek 15 fok alá? Mert az már nem április, hanem május.
#1686
Madárcseresznye, zsidócseresznye? Azok más növények hivatalos magyar nevei. Érdekes.
Prunusok: Link
Zsidócseresznye: Link
#1685
De ennyi neve van még: csórmány, gerézdes-, kutya-, madár-, vad- vagy zsidócseresznye, gyöngyvirágfa, májusfa, tyúkszemfa, zelnicze, koczérka vidám
Az illata mennyei.
#1684
Ez az! Köszönöm! vidám
#1683
Köszönjük, ám a holnapi locsolás halasztva, bízom a szerdában és eme felhõs idõben nem szárad úgy a talaj.
#1682
Szerintem Májusfa/Zselnicemeggy - Prunus Padus
#1681
Jobb egérgomb --> kép megjelenítése. Menni fog kacsint
#1680
Nem tudjuk megnézni a linket.
#1679
Közel 10mm csapadék esett ami nagyon kellett már,de még legalább ugyanennyi jó lenne,fõleg a krumplira,a bakhát ugyanis nincs még beázva csupán pár cm-re.
Sajnálom hogy Snowhunteréknél a locsolás marad, de talán a köv. 2 napban oda is jut valamicske esõ. kacsint
#1678
Ezek lenne az a fa és a virágzata, amit nem tudok beazonosítani:

beillesztett kép


beillesztett kép


#1677
Igazad lehet.Pont.. Nem akarom tovább vesézni a vegyszer-növénybetegség témát, vége. Elvégre az idõjárás a fõ téma.
Azért egy jó tanács; tavasszal alul-felül adni a növénynek, amit elvár(felszívódó tápszerek,imun-gyógyszerek.)Nyáron megõrizni amit termett, legyen az gyümölcs, vagy virág,levél, kontakt védõ szerekkel.(+21 nap)

Öszel meg megköszönni lemosóval,kénnel-mésszel,takarással, téli nyugovóra tereléssel a hajtásokat. nevet laza
#1676
A Dithane M45 nem mankocebet tartalmaz? Nekem a kaptán jött be jobban ilyen volt az említett Orthocid is, de azt sajnos kivonták így maradt a Dithane M45.
#1675
Van még egy szer, a nevét nem tudom,de vmi Squarel... fehér porocska,/zacsi 10-15 literhez direkt monília ölõ, és nem drága.Remélem nem vonták ki azt is....2-4 éve még forgban volt.
szegyenlos
#1674
Ami megmarad tán a Topas a Syngentától. (sajnos nem a Chionintól) Ha esetleg a Fundasol még,de az is a lisztharmattal bírkózik inkább. Még jó ez a felszívódó Topas, még kicsik, nõnek a levelek.Ha majd kialakul a levél-gyümölcs felület, akkortól a kontakt szer, mint a jó amerikai (vigyázat kaptán!)tartalmú Dithane M-45.Babáknak-gyereknek ne adjunk akkor epret,cseresznyét,lágybogyós gyümit, várjuk ki a 14-21 napot. kacsint

Csúnya vacak az idõ, 10 fok alatt vagyunk, támad a monília sajnos...
Rovarölõt még nem kell bevetni,csak ha felmelegedünk 20 fok körül,ha az átlag hõmi közelítene a 12-14 fok felé.
Ha felszárad, vagy holnap reggel lefúvom újra a virágzó cser-szil-barackomat, csak egy-egy fa van, amit dédelgetek itt az udvarban.
vidám
#1673
Oké, délután rakok föl képet róla. Nem bangita.
#1672
Nem, a császárfának lila a virágzata, ennek meg fehér.
#1671
Én eddig Topsint használtam. Ez egy kontakt szer és hatásos monília ellen. Sajnos jelenlegi formájában már ezt sem árusitják.
#1670
Scoret már én is adtam a barackoknak, de most megint kellene és most már a meggyek is kapnak belõle valószínû valami kontakt szert adok még hozzá, Dithane talán.. régen amikor még a nagy okos EU nem tiltotta be az Orthocidot, akkor azt adtam még hozzá. Nem tudom van e még valamilyen jó hatásos kontakt szer moníliára..
#1669
Sajnos a mostani esõk és hideg idõjárás telibekapja a cseresznyevirágzást, így a cseresznyén is meg fog jelenni a monília.
#1668
Milyen a levélzete? Ha tudsz tegyél fel róla képet, úgy talán könnyebb.
Én a múltkor láttam egy kertészetben elõször Bangita nevû cserjét. A levele talán a szil/gyertyánéra emlékeztet, és a virágzatáról a törpeorgona jutott eszembe. Most, hgy írtad az orgonához hasonlatos virágokat, talán Õ lenne az?
#1667
Császárfa esetleg?
#1666
Még egy jellemzõ jegy: a fa tövénél tõhajtások fejlõdnek.
#1665
Van egy fafajta, amit nem tudok beazonosítani. Most virágzik itt Szegeden, a virágzata hasonlít az orgonáéhoz. A virágja 1.5 cm átmérõjû, 5 pártájú, amelyek nem fedik egymást. A virágok lágyszárú virágkocsányon lógnak, kb 16 db. Itt Szegeden elszigetelt példányok vannak, de ezek közül 4-et megvizsgálva erõs tetvesedést tapasztaltam. A virág, így a fa illata is mennyei, leginkább mézhez hasonlatos.
#1664
Nekem mondta az eladó, hogy a Topas a monília,foltosság,lisztharmat ellen jó, de az õszibarack levélfodrozódása ellen (tafrina) a Score az ütõs. vidám
Tehát beszórtam a kettõvel, meg tettem hozzá egy kézmaréknyi Ferticare 14-11-18+ nyomelem vízben oldódó mûtrágyát. Összekeverve olyan selymes bugyi-színû markáns-kellemes illatú vegyület lett a zománcos vödörben. laza
#1663
Topas + Score? Ha jól tudom mindkettõ felszívódód gombaölõ, elég lett volna csak az egyikkel.
#1662
Áá.. elírtam a szót, a jó pajaja, nem papaja,bocsánat. szegyenlos

Amúgy ahogy látom nagy a felfordulás a Mars-téri építkezés miatt, de valahol a környéken,inkább periférikus piacon szerezd be a paradicsom palántákat, menõ termesztõtõl, és olyan folyton termõ,lindás, kikötözni való fajtát ültess el. nevet
#1661
Köszi az infót, nem bántani akarom én a vegyipart,igen gyorsan fejlõdik,lásd a Score-Topas felszívódó szelektív szereket amit kiszórtam mert más régebbit nem kapni. Csak vissza emlékeztem nagyapám világára 1896-1986, élt 90 évet, ismerte a DDT-t,és fõzette a mérges mészkénlét.Saját termésû bort-pálinkát ivott, ami az errefelé "Illancs"-i homokbuckák gyalog mûvelésû szöllei, és szanaszét ültetett barackfái,meggyesei,szilvái teremtek. Azért voltak szanaszét ültetve, mert ahol kikelt egy magonc, mindjárt be szemezte,-oltotta nemesebb fajtára, és azok teremtek, nem ültette át.Itt a homokon nem is lehet...
nevet
#1660
Letenyei saláta Link
#1659
Kedves Kaszabubu Lordos hozzászólásodhoz:
Nem hinném, hogy a vegyiparról ilyen egyszerûen kellene lerántani a leplet. Tudomásul kell venni, hogy változik, fejlõdik a világ, s ma nem azok a zöldségek, gyümölcsök uralják a piacot, melyeknek valamikor az otthon oldott rézgálicos, meszes permetlé is elegendõ védelmet nyújtott. Ahhoz, hogy elegendõ kenyér kerüljön a Világ asztalára, ma már a hagyományos Fertõdi, vagy Bánkúti búza nem adna elegendõ mennyiséget. Ha a burgonyáról beszélünk, annak is sokkal összetettebb a védelme, mint mikor nagyanyánk kiment a kertbe, s egy rozzant zokniból kiszórta a rákkeltõ DDT port a bogarak ellen. S ezt a krumplit aztán Te megetted. Hidd el – különösen az Úniós csatlakozás óta – nagyon odafigyel mindenki az élelmiszerláncra. Legfeljebb azok a kistermelõk nem, akik azt hiszik, hogy a régi, hagyományos módszerek, az új genetikájú növényeknél is beválnak, s ha mégsem, akkor növelnek a dózison. Sok az új, szuper szelektív növényvédõ szer, s ezeket a célterületüknek megfelelõen kell felhasználni. Nem véletlen, hogy ezeket is receptre, szakemberek közremûködésével kell használni. Az embergyógyászatban az Aszpirin még mindig töretlen népszerûségnek örvend, de azért egy komolyabb betegségnél nem ez a célirányos kezelés szere!
Mivel ez egy meteorológia oldal agrometeorológiai fóruma nem is kívánom tovább ragozni. Csak felhívni a figyelmet arra, hogy saját egészségünk érdekében, célirányosan és nem nyakra-fõre használjunk - a dózisokat mindig betartva – növényvédõ szereket. De persze azt sem kell elhinni, hogy a mai, intenzíven termõ növények esetén egy egyszeri, hagyományos rézgálicos permetezés megoldja a peronoszpóra elleni védekezést.
Üdv: Ordax

Utolsó észlelés

2024-05-19 12:11:46

Tát - Kertváros (106m tszf)

22.0 °C

VRB02

RH: 68 | P: 1013.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121425

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.